Menu

Søndag bød på en tur nordpå for klubbens serie 6 hold

image Kampens spiller med 4 stemmer var Martin Aaby
Martin Aaby
06. juli 2020 kl. 11:32
Søndag bød på en tur nordpå for klubbens serie 6 mandskab da sidste runde i DBU’s sommerboldturnering skulle spilles.
Med to jævnbyrdige kampe i de første spillerunder, desværre uden point på kontoen, skulle dagens kamp gerne munde ud i 3 point med Undløse Søndersted FC.
Med taktikken på plads, den obligatoriske firkant og lidt lunten frem og tilbage i opvarmningen starter vi fornuftigt ud og har godt styr på begivenhederne. Vi kommer frem til enkelte rigtig store chancer og er vel ret beset tættest på føringsmålet i første halvdel af første halvej. 
En omstilling ville det anderledes og bagud 1-0 var det en smule op af bakke de næste 5-10 minutter. 
Efter pausen fortsatte Freja-overtaget og vi kommer fortjent på 1-1.. Undløse-mandskabet har derefter ikke meget at skyde med og det bliver både 2-1, 3-1 og 4-1 til Freja.
Om det var de ekstra 20 minutters kondition i benene fra torsdagsbold er ikke til at sige, men fakta var, at i kampens afslutning var det Freja der styrede løjerne og det var egentlig kun et spørgsmål om hvor står sejren skulle blive - havde vi spillet længere havde den også stået på flere mål, måske vi skal være en anelse før klar næste gang.
Solid indsats af alle mand der blev ved med at kæmpe - også selvom en bold eller to tog turen langt forbi mål og ud i de omkringliggende beplantninger.
Dagens målscorere var
Shahram
Vibe
Schandorff
Dahlin
Kampens spiller - og dermed også ham der fylder den ny-erhvervede “fighter-flamico-kasse” blev Aaby med 4 stemmer.
Holdet træner selvfølgelig sommeren igennem så det er klar til en ny serie 6 i midten af august.
Information om cookies. Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de giver også info om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trakfifmåling og optimering af sidens indhold. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.